Add meg az e-mail címedet és mi elküldjük Neked az ajánlatot, hogy később is könnyen megtaláld!
Ha szeretnéd ezt a kupont másoknak is ajánlani, add meg a neved, és maximum 5 e-mail címet ahová az ajánlásokat küldhetjük!
Somogy megye a Dél-Dunántúlon, a Balaton és a Dráva között helyezkedik el a dél-dunántúli régió részeként. A régészeti leletek szerint a terület már az őskorban is lakott volt. Az egykoron „kastélyok országának“ is nevezett Somogyban több mint 50 műemléki védelem alatt álló, és több mint 110 helyi jelentőségű kastély és kúria található. Napjainkban egy részük turisztikai célokat szolgál, másokban múzeumok, vagy éppen szociális intézmények működnek.
Elutazás reggel 7:00 órakor a Blaha Lujza téri parkolóból. Első állomásunk Mesztegnyő, ahol a kisvasútra szállunk. Ez az erdei vasút Magyarország talán egyik leghangulatosabb kisvasútja, a Balaton partjától mindössze 30 kilométerre. Bár nem hegyi pálya, vonala nagyrészt erdőben vagy tavak mellett halad, háromnegyed órás utazással 8 km-es szakaszt megtéve. Az út során az erdőállomány az égeresektől a száraz homoki tölgyesekig változik. Útközben a Búsvári- és a Hajmáslapi-halastavat érintjük, aminek érdekessége, hogy a vasúti töltés szeli ketté.
Niklán Berzsenyi Dániel a neves klasszicista ódaköltő egykori lakóházában 1954-ben alakították ki a Berzsenyi Emlékmúzeumot. Tágas termeiben a költő személyes tárgyait és levelezésének dokumentumait vehetjük szemügyre. Pipái, tollai és népi hangszerei a vidéki nemes életére emlékeztetnek. Az amúgy vasi születésű költő 1804-től 1836-ban bekövetkezett haláláig élt és gazdálkodott birtokán a kis somogyi faluban, melynek temetőjében nyugszik. A kúria műemlék, parkja is védett. Várda neve Szász Endre nevével kapcsolódik össze. Özvegye és hagyatékának kezelője, Szászné Hajdú Katalin jóvoltából látogatható a 2003-ban elhunyt Szász Endrére emlékeztető kiállítás. Élete utolsó évtizedében a Várdai kastélyban élt és dolgozott Szász Endre. Reneszánsz és német barokk bútorok az 1600–1700-as évek elejéről, 160-180 cm magas kínai padlóvázák, XVII–XIX. századi ikongyűjtemény, festmények, Szász Endre falikárpitok, ifjú kori alkotásai látható sok más mellett. Somogyvár Szent László Nemzeti Emlékhely, ahol megismerkedünk a nemzetközi jelentőségű apátságot alapító Szent László királyunk történetével az emlékhely modern látogatóközpontjának interaktív eszközei segítségével, majd egy sétát teszünk a romterületen, ami az erdőben kialakított lépcsős sétaúton közelíthető meg. Egy kilátóból nemcsak középkori Magyarország legnagyobb monostorának kirajzolódó teljes alaprajza, de a lélegzetelállító panoráma is megcsodálható.
Buzsák – itt a Népművészeti Tájházzal ismerkedünk, mely egy 19. században épült módos paraszt portája volt. Természetesen a híres buzsáki hímzés és fafaragás szép emlékeit is bemutatja a kiállítás. Innen Budapestre indulunk, várható visszaérkezés Budapestre 20 óra körül.